google-site-verification=gJ6jLceZF_hjZ9w3xvSVw6QGBNYxSD5D9j1o0Eqmg2A

Şehrin Yeni ADRESİ

  • 7.8357
  • 9.3802
  • 10.4537
ÖRÜMCEK EBEVEYNLER
ÖRÜMCEK EBEVEYNLER

ÖRÜMCEK EBEVEYNLER

Batı toplumlarında şimdilerde “helikopter ebeveynlik” olarak tabir edilmeye başlayan, benim Türkçeye, fobimden de feyz alarak, “örümcek ebeveynlik” diye çevirdiğim bir fenomen Türkiye’de de kendini oldukça hissettirmekte.

Helikopter ebeveynlik, yani bir yandan çocuğun her ihtiyacını karşılayıp her zaman yanında olurken, diğer bir yandan çocuğunu her an gözetim altında tutarak, belli kaygılar (not, başarısızlık, çocuğuyla övünme ihtiyacı, komşunun çocuğu vb.) nedeniyle yeri geldiği zaman değil, özellikle çocuğun otonomisini kullanarak yerine getirmesi gereken görevleri yerine getirmek.

Dört koluyla çocuğuna sarılan, kollarını tutan ve ağzını kapatan ebeveynler, kalan dört koluyla da çocuğun yapması, yanılması, düşüp tekrar kalkması gereken işleri yapıyor örümcek ebeveynler. Elbette ki çocuğuna destek sağlamak ve ilgili bir ebeveyn olmak çocuğun gerek bilişsel gerekse duygusal gelişimi ve tabii sağlıklı bir kişilik geliştirebilmesi için de önemlidir, fakat örümcek ebeveynler gereğinden fazla müdahale ederek çocuğun gelişimsel süreçlerine zarar vermektedir.

TAMAMINI OKUMAK İÇİN