google-site-verification=gJ6jLceZF_hjZ9w3xvSVw6QGBNYxSD5D9j1o0Eqmg2A

Şehrin Yeni ADRESİ

  • 7.8026
  • 9.4069
  • 10.4077
Gelecek Vadeden 11 İş Fikri

Gelecek Vadeden 11 İş Fikri

Bu yazıda önümüzdeki 5-10 yıl içinde trend olacak iş fikirlerinden bahsediyor olacağız…

Dünya ekonomisinin mevcut durumu nedeniyle gelecekte neler olacağını tahmin etmek oldukça zordur, ancak yeni bir iş kurmak, üniversite bölüm tercihi yapmak, yeni bir beceri elde etmek için gelecekte neler olacağını kestirebiliyor olmanız şarttır.

Dünyanın en başarılı girişimcileri sürüye dahil olmazlar ve rekabet ortamına göre piyasanın ihtiyaçlarını önceden görürler. Elbette her tahminin az ya da çok yanılma payı vardır, ancak alınan riskin büyüklüğüne göre mükafat da büyük olacaktır. Otomobil, cep telefonu, internet gibi şeylere de başlangıçta şüpheyle yaklaşıldı. Ancak sonuç olarak bu yeniliklerin hem toplumsal hem bireysel hem de ekonomik etkileri devasa oldu.

Otomobiller ve genel anlamda motorlu taşıtlar küçük şirketlerin büyümesine hizmet etti. İnternet, online işlerin patlamasına neden oldu. Her iki yenilik de küçük şirketlerin lehine sonuçlar verdi. Peki yakın gelecekte küçük şirketleri ne gibi yenilikler bekliyor?

Enerji ve teknoloji alanları da gelecekte büyümeye devam edeceğe benziyor. Keza, nanoteknoloji ve eğlence sektörü de artan nüfusun ihtiyacını karşılayabilmek adına büyümeye devam edecek.

Günümüzde küreselleşme ve dijital teknolojiler sayesinde büyük değişimler yaşanmaya devam ediyor. Peki bundan hangi iş kollarının büyümesini ve gelecekte popüler olmasını bekleyebiliriz?


1. Veri Analizi

Big data (büyük veri) çağı başladı ve şu anda emekleme dönemini yaşıyor diyebiliriz. Pek çok şirket müşterileri, rakipleri ve kendileri hakkında büyük veritabanlarına ulaşarak bu verilerden bir anlam elde etmeye çalışıyor. Özellikle pazarlama ve piyasa araştırma alanında veri analizinin yakın gelecekte çok daha önemli bir rol oynaması bekleniyor.

2. 3D Baskı Dükkanı

Bu iş fikrinin mantığı düşük maliyetli 3D baskı makineleriyle objeler üretmek… 3D baskı günümüzde popülerleşmeye başladı, ancak bu makineler hala çok pahalı.

Ancak gelecekte üç boyutlu baskının çok daha yaygınlaşması bekleniyor. Yani artık koca fabrikaların yerini bu küçük baskı makinelerinin alması çok muhtemel. Mimari modellemelerden araba parçalarına kadar her şey üretebilen bu baskı makinelerine yatırım yaparak insanların ihtiyaçlarını karşılayabilir ve hatta 3D baskı dükkanı bile açabilirsiniz. İnsanlar size gelip ihtiyaç duydukları nesneleri söyler, siz de bu nesneleri 3D baskı makinenizde üretirsiniz.

3. Bilgisayar Mühendisliği

Bugün pek çok yazılım Hindistan’da, Çin’de düşük maliyetlere yaptırılıyor. Buna karşın bilgisayar mühendisliğine hakim, yetkin insanlara hala ihtiyaç var. Finans ve yatırım alanında hızlı ve güvenilir çözümler sunacak başarılı bilgisayar mühendislerine talep artarak devam edecek.

4. Evlilik Danışmanlığı

Günümüzde beden sağlığı kadar ruh sağlığı da önem kazanmış durumda. ABD İstatistik Kurumu 2020 yılında evlilik danışmanları ve aile terapistlerine olan ilginin %41 artacağını öngörüyor.

 5. Veterinerlik

ABD İstatistik Kurumu’na göre 2020 yılında veterinerlere olan ihtiyaç %36 artacak. ABD’deki evcil hayvanlara yönelik bir dernek evcil hayvan ürünleri piyasasının her yıl %5 büyüdüğünü ifade ediyor.Yani anlayacağınız Youtube’da ya da Instagram’da bu kadar çok kedi videosunun olması, girişimciler için son derece anlamlı bir veri.

6. Veri Koruma

Akıllı telefonların hayatımızın her alanına girmesiyle verilerimizi çalmak isteyen kişilere maalesef gün doğdu. Veri ve bilgi koruma ihtiyacı gittikçe artıyor. Kredi kartı bilgilerinden fotoğraflara kadar cebimizde taşıdığımız bilgilerin korunması için özel önlemler alabilecek veri koruma şirketlerine gelecekte daha fazla gereksinim olacak.

7. Mobil Pazarlama Danışmanlığı

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla mobil pazarlama sektörü de büyük bir hızla büyümeye devam diyor. Şirketler mobil cihaz kullanan insanları müşterileri yapabilmek adına kıyasıya yarışıyorlar. Bu da mobil pazarlama alanında danışmanlık hizmeti veren kişilere ve ajanslara olan talebi artırıyor. Yani mobil pazarlamaya odaklanan bir ajans kurup şirketlere danışmanlık ve dijital pazarlama hizmeti verebilirsiniz.

8. Sosyal Medya Ajansı

Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat gibi sosyal medya platformlarının yaygınlık kazanmasıyla şirketler daha çok kişiye ulaşabilmek için sosyal medyayı etkin şekilde kullanmak istiyorlar. Bu da şirketlere sosyal medya üzerinde pazarlama, halkla ilişkiler gibi konularda danışmanlık hizmeti verebilecek yeni şirketlerin ortaya çıkmasını zorunlu kılıyor. Sosyal medyaya yönelik talep devam ettiği sürece sosyal medya danışmanlık ajanslarının da varlık göstereceğini söyleyebiliriz.

Örneğin, JTW Intelligence’ın raporuna göre şirketler büyük bir hızla Instagram’ı bir pazarlama mecrası olarak benimsiyorlar. Rapora göre Instagram kullanan şirket sayısının 2017’de %55 artması bekleniyor. Ancak bu kadar popülariteye rağmen Instagram’ın sunduğu avantajlardan habersiz şirketler de var. Bu şirketlere danışmanlık hizmeti verebilirsiniz.

9. SEO

SEO en temel anlamıyla internete girilen içeriklerin arama motorlarına göre optimize edilmesidir. Yani bir web siteniz var ve bu sitenin Google’da ön sıralarda çıkmasını istiyorsanız sitenizi ve içeriklerinizi SEO prensiplerine göre optimize etmelisiniz. Bu nedenle SEO işine girebilirsiniz. İnsanların web sitelerini SEO’ya göre düzenleyebilir ve bu işten güzel paralar kazanabilirsiniz. Üstelik laptop ve wi-fi bağlantısı bulunan her yerde çalışabilirsiniz.

10. Çocuklara Yönelik Uygulamalar

Çocuklar geleceğin müşterileridir. Bu nedenle çocukların ilgisini ve beğenisini kazanmak kötü bir fikir değil. Common Sense medya araştırma şirketine göre çocukların 3’te 2’sinin akıllı telefon, tablet ya da bilgisayara erişimi var ve bu oran her geçen yıl daha da artıyor.

Yani çocuklar için uygulama üreten kişiler için büyük bir fırsat söz konusu. Eğitim, sağlık ve oyun alanlarında üretilecek uygulamalar, web siteleri, Youtube kanalları finansal anlamda büyük bir pastaya benziyor. Bu pastadan büyük bir pay alabilmek için hemen harekete geçmeniz faydanıza olur.

11. Seyyar Lokanta

Seyyar büfe derken minibüs ya da küçük kamyonlarda hizmet veren işletmelerden bahsediyoruz. ABD İstatistik Kurumu’na göre seyyar lokanta işi 2017’de 2.7 milyar dolarlık bir hacme kavuşacak. Sonuç olarak bir kamyon ya da minibüs almak, baştan aşağı bir lokanta kurmaktan daha az maliyetli. Doğru ekipman ve doğru yemeklerle bu işten iyi paralar kazanabilirsiniz.